ZAHRADA-PĚSTOVÁNÍ

 www.ireceptar.cz  

Jak pěstovat tulipány, krále cibulovin

 

Velikost rostlin i s květy se pohybuje kolem 10–80 cm a květy jsou téměř ve všech možných barvách a jejich kombinacích, které najdou uplatnění jak ve velkoplošných parkových výsadbách, tak na menších zahradních záhonech atd.

Výsadba a pěstování

  • Tulipány vyžadují slunné stanoviště s propustnou, výživnou, neutrální až mírně kyselou (pH 6–7) hlinitopísčitou půdou. Prospěje jim i dostatečná výživa (viz níže).  
  • Záhony by měly být zryté do hloubky 20–30 cm, aby byla půda pod rostlinami dostatečně vzdušná a propustná.
  • Cibule sázíme na záhony (podle počasí) koncem září a během října.
  • Podle odrůdy a velikosti cibule je vsazujeme asi 8–15 cm hluboko a asi 10–20 cm od sebe.

Pozor na příliš časné výsadby!

Tulipány koření poměrně rychle a do začátku zimy se spolehlivě ujímají. Ačkoliv se cibule tulipánů objevují na trhu již na začátku léta, dřívější výsadba než v uvedeném termínu se nedoporučuje, rostliny by mohly vyrašit ještě na podzim a nemusely by pak zimu přežít, nebo by byly na jaře velice oslabené.

 

Tulipány vyžadují hnojení

Pro zakořenění a první fázi jarního vývoje a růstu získávají rostliny živiny ze staré cibule, která postupně odumírá a místo ní se vytváří nová a několik cibulek dceřiných (tzv. brut), jimiž se tulipány rozmnožují. Poté, co jsou živiny ze staré cibule vyčerpané, potřebují rostliny pro zdravý vývoj a kvetení dostatek živin v půdě.

  • Ideální je připravit na podzim před výsadbou pro záhony výživnou kompostovou zeminu ve směsi s pískem v poměru 5:2.
  • Do země můžeme vpravit i vhodná pomalu rozpustná hnojiva (na trhu jsou i speciální hnojiva pro cibuloviny).
  • Pokud máme záhony s tulipány již založené, hnojíme je od jara pravidelně zálivkou asi jednou za 14 dní plným hnojivem.

 

Péče o květy a rostliny po odkvětu

Tulipány mají poměrně rychlý vývoj, vegetace u nich trvá kolem 4–5 měsíců.

  • Během jarního růstu a kvetení udržujeme záhony s tulipány stále mírně vlhké, za sucha rostliny rychle odkvétají a oslabují se.
  • Po odkvětu květní stonek odštípneme, aby se rostlina nevysilovala tvorbou plodů.

Po určité době začnou listy tulipánů postupně žloutnout a odumírat, ale odstraňovat bychom je neměli, dokud neseschnou úplně. Živiny z odumírajících listů se totiž stahují do cibulí a přetvářejí se zde v zásobní látky, proto je z rostlin odstraňujeme až zcela uschlé (to nastává většinou během června až července).

Uchovávání, přesazování a množení cibulek

Pokud jsou rostliny na stejném místě delší dobu (více než 3–4 roky), bývá porost již dosti zahuštěný díky rozrůstání dceřiných cibulek a také zemina je již vyčerpaná. Cibule proto po zatažení listů ze záhonu vyndáme, odlomíme dceřiné cibulky, veškeré cibule důkladně očistíme a osušíme, uskladníme je na vzdušném místě při teplotě kolem 20 °C a na podzim je opět vysadíme.

Pokud chceme cibule vysadit na stejné místo, je dobré vybrat na záhonu zeminu asi do hloubky 40 cm a nahradit ji novou, nejlépe výše zmíněnou směsí kompostové zeminy a písku. Nově vysazené cibule můžeme nechat na záhonu celoročně do doby, než se porost opět příliš zahustí a půda vyčerpá.

Inspirace z Průhonic

Většina lidí si produkci tulipánů spojuje hlavně s Holandskem. Avšak i u nás jsou zahrady, kde se pěstováním a šlechtěním tulipánů zabývají instituce i soukromí zahradníci.

Poměrně rozsáhlou sbírku tulipánů mají již několik desítek let například v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy, kde vypěstovali i několik nových kultivarů, patřících k nejkvalitnějším na světě (např. „Gavota“, „Rajka“, „Havran“, „Antarktica“ a další).

V jarních měsících můžete v Průhonicích obdivovat rozsáhlé plochy osázené různobarevnými tulipány a dalšími cibulovinami. Zdejší zahrada, byť v menším vydání, připomíná proslulé holandské zahrady.

Autor Martin Zoun.

Šeřík - krásně voňavý keř

Šeřík je krásně voňavý keř s bohatými květy. Kvete sice velice krátce na začátku května, je však nepřehlédnutelný a velice oblíbený.

Do střední Evropy se dostal až v polovině 16. století. Dnes se ve světě pěstuje kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak i s jednoduchými květy. Barva květů je od bílé, přes růžovou a purpurovou až po fialově červenou. Vyskytují se také méně obvyklé kultivary - modré a žluté. Všechny barvy šeříku jsou kouzelné.

Planě se vyskytuje na kamenitých stráních, houštinách a  listnatých lesích. Vysazuje se jako okrasná rostlina v zámeckých zahradách a parcích. Na zahradě ho můžeme vysadit  kolem zahradního jezírka, je také výborný na zpevnění svahů a břehů. Dá se také použít jako vysoký živý plot nebo jednotlivé keře. Dorůstá do výšky 7 metrů. Šeřík se také často používá jako keř pro bonsaje. Výsledek se dostaví po pár letech jako jeden z nejhezčích okrasných zahradních keříků, krásně voňavých ve zmenšené podobě. Pro svou krásnou vůni éterických olejů je oblíbenou součástí parfémů.

Výsadba šeříků

Šeřík vysazujeme v březnu nebo v dubnu. Tento kvetoucí keř potřebuje slunnou polohu a dobře vápenitou půdu, aby měl krásně bohaté květy. V polostínu bude kvetení podstatně chudší. Protože keř zůstává na jednom místě mnoho let, je dobré mu vybrat vhodné místo, kde se mu bude nejvíce dařit. Vsadíme ho do jamky asi 60 cm hluboké a také stejně široké. Při výsadbě šeříku přidáváme kompost.

Potom rostlinu dobře zalijeme a obsypeme rašelinou. Kontejnerový šeřík můžeme sázet během celé vegetace. Bal šeříku před výsadbou ponoříme celý do vody. Dobře zvlažíme i jamku, do které budeme šeřík sázet. Patří mezi odolnou rostlinu, která vydrží horké slunce i mráz. Šeříky mají svůj půvab na zahradách od jara do hlubokého podzimu. Sytě zelené listy opadávají až po prvních mrazech. Mohutné keře pěstujeme především pro voňavou nádheru jejich jarních květů. Když nám šeřík odkvete, je dobré ho ostříhat, aby nám bohatě rozkvetl i příští rok.

Je krásnou ozdobou jara, kvete sice krátce na začátku května, ale jeho obliba nikdy nevymizí.